Barcelona ka shënuar fitore të thellë prej 5:0 në derbin lokal ndaj Espanyolit në kuadër të La Ligas

Lojtari më i mirë i këtij takimi ishte Leo Messi, i cili shënoi 3 gola, ndërsa dy të tjerët u shënuan nga Pique dhe Suarez.

Pas ndeshjes nga Whoscored, argjentinasi u vlerësua me notën 10, aq sa ishte edhe maksimumi, ndërsa lojtari më i dobët ishte Hermoso me notën 5.4.