Presidenti i Ferrarit, Sergio Marchionne, është treguar i ashpër me skuadrën pas paraqitjes në garën e fundit në Monza, ku “kokëkuqja” u rendit në vendin e tretë me Vettel dhe atë të pestë me Raikkonen. Një rezultat zhgënjyes, pasi të gjithë prisnin triumfit e makinës italiane në garën e shtëpisë. Por, jo vetëm kaq, por Ferrari për asnjë moment nuk rivalizoi me Mercedes, që e mbylli garën mbi 30 sekonda para “kokëkues”, rezultati më i dobët këtë sezon. “Ishte turpëruese të shihje këtë diferencë mes Mercedes dhe Ferrari. Pavarësisht rezultatin, objektivi nuk ndryshon, duam dy titujt kampionë, për pilotë dhe skuadra”, tha Marchionne.