Një foto e shpërndarë në gjitha mediat botërore ka shokuar njerëzit pasi një nënë shihet me foshnjën e saj të vdekur. Kjo foto është kapur në një vend ku qëndrojnë refugjatët Rohingya të larguar me dhunë nga vendi i tyre. 

Imazhi mban një ngjashmëri tragjike me trupin e pajetë të Aylan Kurdit, një refugjat i ri sirian që u la i vdekur në një plazh turk në shtator 2015, raportoi “Daily Mail”, transmeton Periskopi.

Fotografia dëshpëruese dhe trishtuese e djaloshit të vdekur Rohingya, vetëm 40 ditë, u mor në juglindje të Bangladeshit nga fotografja Dar Yasin.

Ajo përshkruan ecjen në plazh pranë qytetit të Bazarit në Bangladesh kur ajo vuri re ‘një lloj trazire’.

“Një anije ishte përmbysur. Disa gra nuk ishin të vetëdijshme. Një grua qante, pasi një anëtar i familjes ishte mbytur; tre të tjerë ishin në gjendje të pasigurt dhe kishin frikë. Një grua tjetër po e ngushëllonte”, tha Yasin për “Time”.

‘Dhe pastaj papritmas, gruaja që po u ngushëllohej filloi të vajtonte veten. Ajo kishte ardhur me burrin e saj të quajtur Abdul Masud, dhe me dy foshnjet e saj binjakë por njëri prej tyre kishte vdekur. Ajo mbajti një fëmijë që ishte gjallë dhe një që nuk po merrte frymë. Ishte zemërthyer’, vazhdon rrëfimi i saj tronditës.

Yasin tha se barka me të cilën refugjatët po udhëtonin kishin 45 persona që i përkisnin të njejtës familje. Por ishte vonë për të shpëtuar fëmijën e saj, Hanida Begum.

Refugjatët janë midis qindra mijëra myslimanëve Rohingya që kanë ikur nga Burma për t’i shpëtuar persekutimit nga duartë e qeverisë kryesisht budiste.

Mjerimi i tyre është shtuar kohët e fundit nga shirat e forta që kanë përmbytur strehëzat e tyre të buta të bëra vetëm nga fletët e bamboos.

Numri i tyre është rritur në më shumë se 420,000 për një javë.