Ka shumë trende shëndetësore që duhet shmangur, por uji me limoni nuk është një prej tyre, përcjell Sovrani.info

Pasi të zgjoheni, shtrydhni disa lëng limoni të freskët në një gotë, mbushni me ujë të ngrohtë dhe pijeni. Ka shumë përfitime shëndetësore, duke ndihmuar sistemin tuaj imunitar, shpjegon Amy Myers.

“Limoni është i mbushur me vitaminë C, e cila mund të ndihmojë në nxitjen e sistemit imunitar”. “Është freskuese dhe ka shije të mirë”, ka thënë Myers.

Limonët mund të shkatërrojnë rrënjët që dëmtojnë enët e gjakut dhe shkaktojnë inflamacion,”  tha Vicky Vlachonis.

Rekomandohet ¼ deri në ½ e një limoni dhe  pjesa tjetër e gotës të mbushet me ujë të ngrohtë. Gjatë ditës ndjehuni të lirë të pini ujë me limonpasi kjo do t’ju mbajë të hidratuar dhe mund t’ju ndihmojë të shuani etjen edhe për pijet me sheqer.

Ekziston një e keqe mundshme për ujin me limon pasi acidi në limon mund të prishë smaltin tuaj të dhëmbëve. Sapo të shkatërrosh smaltin, bakteret mund të hyjnë në të dhe dhëmbi mund të shkatërrohet