Sot institucioni më i rëndësishëm i futbollit, FIFA, ka zbuluar emrat e portierëve kandidatë për “Portierin e vitit 2017”.

Në listën e ngushtë të FIFA-s, janë portieri i Juventusit, Gianluigi Buffon, ai i Bayern Munich, Manuel Neuer dhe ai i Real Madridit, Keylor Navas.

Çmimi për “Portierin e vitit” do të dorëzohet më 22 tetor në një ceremoni speciale të organizuar nga FIFA.