Një zjarr ka përfshirë një banesë në fshatin Saraqinishtë në Gjirokastër, ndërsa në rrezik është edhe një tjetër.

Banesa që është përfshirë nga flakët ndodhet pranë Parkut Arkeologjik të Antigonesë.

Zjarrfikësja ka mbërritur në vendin e ngjarjes dhe po punon për shuarjen e flakëve. Gjithashtu edhe banorët e fshatit vijojnë që të ndihmojnë që flakët të mos përhapen. Ende nuk dihen shkaqet e zjarrit, ndërsa nga të dhënat e para dyshohet një shkëndijë elektrike.

Nuk raportohet për të lënduar.