Policia ka dhene detaje rreth ngjarjes se rende ne Bulqize, ku ka nga djegia e nje makine, ka pesuar plage te renda drejtuesi i saj.

Policia sqaron se rreth orës 21.00,  në Sallën Operative të Komisariatit të Policisë Bulqizë ka ardhur një telefonatë se në aksin rrugor Qafa e Buallit-Klos një automjet ka marrë flakë.

Menjëherë kanë shkuar shërbimet e policisë, grupi hetimor dhe shërbimi i zjarrfikëses në vendin e ngjarjes ku kanë konstatuar një automjet tip “Ford Foxus “,  me targa AA 779 AJ, ku në lëvizje e sipër ka marrë flakë, duke u djegur plotësisht.

Në automjet ndodhej vetëm drejtuesi i automjetit  dyshohet shtetasi Sh.Ç, (Shkelqim Cela) i cili si pasojë e flakëve të rëna ka marrë plagë të rënda,  ku pasi ka marrë  ndihmën e parë  në spitalin e Bulqizës është transportuar për ndihmë më të specializuar në Tiranë.

Shkaku paraprak i rënjes së zjarrit dyshohet si pasojë e defektit të  baterisë së automjetit. Grupi hetimor në vendngjarje, po punon për zbardhjen e shkaqeve të djegies së automjetit.