Barcelona ka fituar me goleadë në derbin ndaj Espanyolit të vlefshme për javën e tretë të La Ligas spanjolle.

Golat për Barcelonën në këtë takim i shënuan Messi “hat trik”, Pique dhe Luis Suarez.

Pas kësaj fitoreje, Barcelona vazhdon të mbajë vendin e parë me 9 pikë, katër më shumë se sa Real Madrid në pestë më 5 pikë.