Zjarr i madh tërbohet në ishullin grek Kitira ku autoritetet urdhëruan evakuim të dy fshatrave.

Zjarri ka shpërthyer të premten, por është shuar. Nga mbrëmë ai është sërish aktiv si rezultat i erës së fuqishme, njoftojnë mediat greke.

Autoritetet shpallën gjendje të jashtëzakonshme në ishullin që ndodhet në juglindje të Peloponezit dhe në veri të Kretës. Mediat në Athinën njoftojnë se në ishull janë nisur edhe numër shtesë të zjarrfikësve nga rajone tjera të Greqisë.