Deputeti më i vjetër që po udhëheq seancën, Adem Mikullovci ka filluar me kërkesën e emrave të koalicioneve dhe subjekteve politike për anëtarët e Komisionit të përkohshëm për verifikimin e kuorumit dhe të mandateve të deputetëve.

Edhe pse deputetët e Nisma për Kosovën janë në sallë, koalicioni fitues i zgjedhjeve nuk ka propozuar emër për këtë komision, ndërkohë, nga VV është propozuar Albulena Haxhiu,  nga koalicioni LAA-në, Armend Zemaj.

Pas kësaj pike është paraparë dhënia e betimit të deputetëve dhe zgjedhja e kryetarit të Kuvendit dhe e nënkryetarëve të Kuvendit.

Me gjysmë ore vonesë ka nisur seanca konstituive e Kuvendit të Kosovës. Aty nuk janë shfaqur deputetët e PDK-së dhe AAK-së, raporton Bota sot.

Përveç tyre, aty mungojnë edhe deputetët e Listës serbe.

Ka nisur seanca konstituive e Kuvendit tqë Kosovës pa deputetët e PDK-së dhe AAK-së. Në sallë para pak minutash kanë hyrë edhe deputetët e Nismës, parti kjo e cila është në koalicion me PDK-në dhe AAK-në.

Kryesuesi i seancës Adem Mikullovci, ka hapur seancën, duke thënë se ka nderin që udhëheq atë, raporton “Bota sot”.

“Kam nderin që të hap këtë seancë, si deputeti më I vjetër, që do të ndihmohem nga deputetja më e re, Teuta Rugova”, ka thënë Mikullovci.

Ai ka njoftuar se në sallë janë 73 deputetë, por aty mungojnë ata të PDK-së dhe AAK-së.

“73 deputetë janë në sallë, korumi ekziston, por PAN nuk ekziston”, ka thënë ai.

Kanë kaluar gati 30 minuta prej se kur do të duhej të fillonte seanca konstituive. Deputetët e koalicionit LAA dhe ata të Vetëvendosjes kanë hyrë në sallë dhe janë gati për seancë, por aty mungojnë deputetët e PAN-it, raporton “Bota sot”.

Ndërkohë, kryesuesi i Kuvendit, Adem Mikullovci, ka kërkuar nga administrata që të kontaktojë me deputetët e koalicionit PAN, në mënyrë që të dijë a do të hyjnë në Kuvend apo jo.

Kryetari i Listës Serbe Goran Rakiq tha se deputetët e Listës do ta mbështet zgjedhjen e kryetarit të Kuvendit.

Rakiq tha se sa i përket Qeverisë Lista do të negociojë me përfaqësuesit e partive politike gjithnjë duke vënë në interes mirëqenien e popullit serb që jetojnë në Kosovë.

Pak para fillimit të seancës, Avdullah Hoti nga koalicioni LAA-në dhe Dardan Sejdiu i Lëvizjes Vetëvendosje, janë parë në sallën e seancave teksa janë konsultuar në mes vete.

Në sallë kanë arritur shumica e deputetëve të LAA-it, VV-së por jo edhe ata të koalicionit PAN-në.

Në sallën e Kuvendit të Kosovës nuk kanë hyrë ende deputetët e koalicionit PDK-AAK-Nisma, për dallim nga ata të Koalicionit LAA dhe ata të Vetëvendosjes, të cilët kanë zënë pozitat e tyre.

Deputetët e koalicionit LDK-AKR-Alternativa kanë hyrë në sallën e Kuvendit të Kosovës, ku pritet të mbahet seanca konstituive.

Ata janë ulur në anën e majtë, raporton gazetarja e “Bota sot”.

Gati është edhe udhëheqësi i seancës

Deputeti më i vjetër që do ta udhëheq seancën Adem Mikullovci tashmë është ulur në ulësen kryesore ku ulet kryetari i Kuvendit të Kosovës.

Sipas rregullores ai do ta udhëheq seancën e Kuvendit të Kosovës pasi që është deputeti më i vjetër në moshë.

Mikullovcin do ta ndihmojë deputeti më i ri e që edhe në këtë legjislaturë është deputetja Teuta Rugova.

Adem Mikullovci është lindur në vitin 1939 ndërsa Teuta Rugova në vitin 1990.

Salla e Kuvendit të Kosovës, ku do të mbahet seanca konstituive është bërë gati.

Gazetarja e gazetës “Bota sot” raporton se shumica e deputetëve kanë arritur në objektin e Kuvendit, ndërsa pas pak pritet të nis edhe seanca, ku do të zgjidhet kryetari i Kuvendit.

Deputetët e rinj të legjislaturës së gjashtë kanë filluar që të hyjnë në ndërtesën e Kuvendit të Kosovës.

Ndër të parët që kanë ardhur janë kryetari i Vetëvendosjes Visar Ymeri, bashkë me deputetët Aida Dërguti dhe Dardan Molliqaj, pastaj edhe frashër Krasniqi.

Pak pas tyre kanë ardhur edhe deputetët e PDK-së Andin Hoti , Mërgim Lushtaku dhe Ganimete Musliu.

Në orën 10 fillon seanca konstituive ku pritet të zgjidhet kryetari dhe nënkryetarët e Kuvendit.

Global