Lewis Hamilton si gjithnjë preferon sfidat dhe është gati për një tjetër të tillë shpejtësie, këtë herë në motoçiklizëm. Pasioni i tij për këtë sport dihet prej kohësh, teksa ai shpesh lëviz nga gara në garë me motor, madje në garën e Bahreinit në Formula 1 deklaroi se një ditë synon të garojë në MotoGP.

Në një intervistë për “”Channel 4” piloti britanik i Mercedes tha: “I pëlqej shumë garat e motoçiklizmit dhe ju garantoj se së shpejti do të bëj një garë me Valentino Rossin në garat rally, jo në pistë normale garash të MotoGP”, u shpreh Hamilton.