Ish-kancelari gjerman, Gerhard Schroeder, i cili është kritikuar ashpër për pranimin e nominimit të tij në bordin e kompanisë së naftës në Rusi, Rosneft, i ka hedhur poshtë kritikat duke i cilësuar si të motivuara politikisht.

Ky zhvillim ndodhi pas shqetësimeve publike në Gjermani për përpjekjet potenciale të Rusisë për ndërhyrje në zgjedhjet e 24 shtatorit, në të cilat kancelarja, Angela Merkel, është përsëri kandidate për postin e kancelares.

Rosneft është në shënjestër të sanksioneve perëndimroe për shkak të agresionit rus në Ukrainë.

Schroeder, i cili pat thënë se presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, është shok i tij i afërt, e ka mbrojtur vendimin e tij të para dy ditëve dhe tha se kjo nuk do ta dëmtoj Partinë Socialdemokrate të tij, ku disa anëtarë janë distancuar nga ai për shkak të kësaj çështjeje.

“Nuk mendoj se posti im do të ketë ndikim negativ në zgjedhje”, i tha Schroeder gazetës zvicerane, Blick, dhe ka shtuar se “Gjermanët kanë interes të madh që të kenë lidhje të arsyeshme me Rusinë.

Sipas tij, “kjo është fushatë politike për zonjën Merkel” dhe se “njerëzit dëshirojnë ta ndihmojnë atë duke bërë shifje për mua”.