Kryeministri Edi Rama po shpall sot emrat e kabinetit të ri qeveritar. Kështu, nga Asambleja e PS ai e nisi nga kreu i ri i Kuvendit, duke ia besuar këtë post Gramoz Ruçit, detyrë që më herët e kishte presidenti Ilir Meta.

Postin e dytë që ai prezantoi ishte ai i kryetarit të Grupit parlamentar të PS, që iu ngarkua Taulant Ballës.

LISTA E QEVERISE SE RE

-Senida Mesi, zëvendës kryeministre

-Ministër i shtetit për diasporën, Pandeli Majko

-Ministre e shtetit për sipërmarrësit, Sonila Qato

-Ditmir Bushati, ministër i Jashtëm

-Fatmir Xhafaj, minister i Brendshem

-Olta Xhacka, ministre e Mbrojtjes

-Etilda Gjoni, ministre e Drejtesise

-Mirela Kumbaro, ministre e Kulturës

-Arben Ahmetaj, Ministër i Financave, ku shkrihet edhe Ministria e Ekonomisë dhe e Mirëqenies Sociale

Gramoz Ruçi – Kryetar Kuvendi

Taulant Balla – Kryetar i Grupit Parlamentar të PS