Një grua në qytetin finlandez të Oulus papritur mori një email nga policia që detajonte rregullimet e sigurisë për vizitën zyrtare të Vladimir Putinit në korrik, njoftoi media lokale.

Emaili duhej të shkonte te shefi i policisë, por gjithashtu disi përfundoi në kutinë e një gruaje lokale të quajtur Minna Timonen, transmeton portali arbresh.info. Ato përfshinin kohën e saktë të mbërritjes së Putinit me helikopter në aeroportin Savonlinna, si dhe lëvizjet e sakta të presidentit finlandez Sauli Niinisto.

“Të dy helikopterët janë në ajër dhe po ulen në orën 13:37 dhe 13:38. Nuk ka informacion për helikopterin e tretë”, thuhet në një nga mesazhet, raportoi gazeta Iltalehti.

Në fillim, Minna mendoi se mund të ketë qenë spam ose junk mail, por më pas ajo vuri re se adresat e emailit përfundonin me një “poliisi.fi” zyrtare.

“Unë fillova të hetoj dhe gjeta ato emra [nga] policia,” i tha ajo Iltalehti. “Nuk kam lidhje me policinë. Unë nuk mund ta kuptoj se si kjo përfundoi në adresën time të Hotmail”.

Sipas Iltalehti disa nga mesazhet në fije ishin më pak formale, siç ishte një oficer i “identifikuar nga pjesa e pasme e tij”, ndërsa një tjetër u quajt emra të papërshtatshëm dhe kishte pyetje serioze se ku ata me sa duket kishin drekë.

Rrjedhje u konfirmua nga zëdhënësi i policisë Arto Tynkkynen.