Gazeta serbe Vecernje Novosti’ , njofton se presidenti turk Recep Tayyip Erdogan, do të bëjë vizitë zyrtare në Serbi në shtator, ku do të diskutohet politika rajonale, energjetika dhe ekonomia në agjendë, por shkollat që lidhen me Fetullah Gulenin. Erdogan thuhet se do të arrijë në Beograd së bashku me dy aeroplanë që sjellin 150 biznesmenë turq.

Ambasadori turk në Beograd, Tanzu Bilgiç, tha më 14 korrik se ai shpreson që Serbia do të mbyll të gjitha institucionet që dyshohen se janë të lidhura me klerin turk, Fethullah Gulen, i cili akuzohet nga autoritetet turke se ka qenë organizatori i grushtit të shtetit të dështuar në vitin 2016.

 Pasi Rusia njoftoi anulimin e gazsjellësit në Rrjedhën e Jugut, e cila do të vinte drejt Serbisë, Rrjedha Turke e Ankarasë po shikohet në Beograd si një zëvendësim i mundshëm që të dërgojë gaz nga Rusia në Turqi dhe pastaj në Evropë.

Megjithëse Serbia nuk është përmendur në planin zyrtar të publikuar në portalin e Gazprom, pasi Hungaria dhe Rusia nënshkruan një marrëveshje më 5 korrik për të zgjeruar tubacionin për të shkuar përmes Bullgarisë dhe Serbisë në Hungari, zyrtarët serbë po shpresojnë që Rusia po ringjall ambiciet e mëparshme.

“Kjo është një mundësi e madhe zhvillimi për shtetin, ekonominë dhe industrinë tonë”, tha presidenti serb, Aleksandar Vuçiq më 3 korrik.

Sanxhaku mund të jetë një nga temat që do të diskutohen gjatë vizitës së Erdoganit. Erdogan ka treguar interes në këtë rajon më parë, kur vizitoi qytetin e Novi Pazarit në vitin 2010 dhe hapi një Qendër Kulturore Turke. Gjatë një takimi midis Vuçiqit dhe Erdoganit në Pekin në muajin maj, presidenti turk tha se duhet të bëhet më shumë punë për projektet e përbashkëta të infrastrukturës, siç është autostrada midis qyteteve Tutin, Novi Pazar dhe Sjenicë.

Siç ka raportuar ‘Vecernje Novosti’, vizita e Erdoganit mund të përfundojë gjithashtu marrëveshje konkrete të biznesit, pasi ai do të arrijë me 150 biznesmenë turq. Gazeta sugjeroi se industria e tekstilit dhe privatizimi i Ilixhes serbe janë fusha në të cilat investitorët nga Turqia janë veçanërisht të interesuar.

Ministri serb i Tregtisë, Rasim Lajiq, tha në mars se katër kompani turke duan të hapin fabrika të tekstilit në Serbi. Ai shpjegoi se investitorët turq vizituan qytetet serbe të Llazarevcit, Nishit, Kralevës dhe Leskovcit dhe se këtë vit janë regjistruar 23 kompani të reja turke në Serbi.