Kancelarja gjermane Angela Merkel deklaroi sot se është kundërshtare e përdorimit të çfarëdo qoftë force në zgjidhjen e përleshjen me Korenë Veriore, ndërsa këtë e porositi pasi që presidenti amerikan Donald Tramp e paralajmëroi Phenianin se ushtria e SHBA-së është “e gatshme”, nëse Koreja Veriore “vepron në mënyrë të paarsyeshme.

“Nuk shikoj zgjidhje ushtarake për këtë përleshje, por para së gjithash punë konsekuente që vërejmë në Këshillin e Sigurisë të KB-së”, theksoi Merkel.

“Por, eskalimin verbal e konsideroj si përgjigje e gabuar”, theksoi kancelarja gjermane, në përgjigjen e pyetjes për tuitet më të reja të Trampit në lidhje me Korenë Veriore.

Kjo shprehi e “bashkëpunim shumë i ngushtë”, me qëllim që të zvogëlohen tensionet në rajon “sidomos bashkëpunim i SHBA-së dhe Kinës, por edhe mes Koresë Jugore dhe Japonia”.