Presidenti i Kinës Xi Jinping ka nxitur Donald Trump dhe Korenë e Veriut që të shmangin “fjalët dhe veprimet” që përkeqësojnë tensionet, thonë mediat shtetërore.

Trump dhe Koreja e Veriut kanë shkëmbyer retorikë armiqësore, me presidentin amerikan që kërcënon të bjerë shi “zjarri dhe tërbimi” në Veri.

Por Kina, aleati i vetëm i madh i Koresë së Veriut, po nxit kufizime.

Një deklaratë e Shtëpisë së Bardhë tha se Shtetet e Bashkuara dhe Kina pajtohen se Koreja e Veriut duhet të ndalojë “sjelljen provokative dhe shkallëzuese”.

Tensionet e gjata mbi programin bërthamor të Koresë së Veriut u përkeqësuan kur ai testoi dy raketa balistike ndërkontinentale në korrik.

Regjimi u zemërua gjithashtu nga vendimi i javës së kaluar të OKB-së për të rritur sanksionet ekonomike kundër saj.