Hamilton ka barazuar me 68 “pole position” legjendën e Formula 1, Michael Schumacher.

Britaniku Lewis Hamilton ka arritur një “pole position” historik në Belgjikë, duke barazuar me 68 të tillë legjendën e Formula 1, Michael Schumacher.

Britaniku ishte më i shpejti në provat zyrtare me kohën 1:42:553, ndërsa menjëherë pas tij do të niset Vettel. Edhe radha e dytë e nisjes do të ndahet mes Mercedes dhe Ferrarit, përkatësisht Bottas e Raikkonen.

Pas kësaj arritjeje, Hamilton tha:

“Jam i nderuar që kam garuar me ty. Të barazoj rekordin tënd në pol pozicion është një ëndërr e bërë realitet. Lutem për ty dhe për familjen tënde gjatë gjithë kohës – LH”, shkroi ai në Twitter.