Ministri i Jashtëm gjerman tha se Berlini nuk do të lejojë Turqinë të futet në Bashkimin Evropian.

Sipas Ministrit të Jashtëm gjerman Sigmar Gabriel, Turqia nuk do të pranohet në Bashkimin Evropian derisa Rexhep Taip Erdogan të jetë i mbështetur në pallatin e tij presidencial, raportoi Press TV. Gabriele shtoi se refuzimi i Turqisë për të hyrë në BE nuk është për shkak se Gjermania nuk dëshiron, por për shkak të tërheqjes së Turqisë dhe Erdogan nga kërkesat e Bashkimit Evropian.

Ministri i Jashtëm gjerman kritikoi më tej represionin e opozitës në Turqi, duke theksuar se qeveria e Ankarasë po vepron përtej ligjit.

Krerët e BE kritikojnë Erdogan për goditjen e opozitës turke pas grushtit të dështuar të vendit vitin e kaluar. Erdogan gjithashtu është kritikuar ashpër për mbajtjen e një referendumi për të zgjeruar autoritetin e Presidentit në Turqi.
Pas grushtit të dështuar të qershorit 2016 dhe referendumit mbi ndryshimet kushtetuese turke që ndodhën këtë vit, si dhe arrestimin e një gazetari turk-gjerman dhe një aktivisti gjerman i të drejtave të njeriut, tensionet janë intensifikuar në marrëdhëniet midis Ankarasë dhe vendeve evropiane, sidomos në Gjermanisë.