Inteligjenca libaneze ka ndihmuar në prishjen e një sulmi të mundshëm terrorist të Shtetit Islamik. Bëhet e ditur që sulmi ishte parashikuar të kryhej në avionin për në Abu Dhabi nga Sidnej. Sulmi i planifikuar ishte të hidhej aeroplani në një bombë të fshehur në një kukull Barbie.

Sipas ministrit të brendshëm Nouhad Machnouk, shtetasi libanez Amer Khayyat kishte planifikuar të hidhte në herë një aeroplan 20 minuta pas nisjes, por plani i tij dështoi për shkak të peshës së eksplozivëve.

“Operacioni u prish për shkak të peshës shtesë”, tha Machnouk. “Dega e inteligjencës ndoqi rastin dhe zbuloi se Amer ishte i përfshirë në këtë akt dhe duket se ai supozohej se do ta kryente atë”.

Ai u arrestua pasi mbërriti në Liban. Dy vëllezërit e tij, Khaled dhe Mahmoud Khayyat, u arrestuan në Sidnej në korrik dhe u akuzuan “për veprime të kryera në përgatitjen ose planifikimin e një akti terrorist”, shkruan arbresh.info.

Në kohën e arrestimeve, Zëvendës Komisioneri për Sigurinë Kombëtare Michael Phelan e përshkroi planin si “një nga komplotet më të sofistikuara që ndonjëherë është tentuar në tokën australiane”.

Vëllai i katërt, Tarek, thuhet se ishte një komandant ISIS që jetonte në Raqqa.