Tottenham po i kushton më shumë vëmendje yllit të Lazios Keita Balde. Ata kanë hyrë në kontakte me lojtsrin pasi ai u la jashtë skuadrës në Superkupën Italiane nga Lazio.
Sulmuesi 22-vjeçar ka debatuar me Romakët pasi nuk ka pranuar të nënshkruajë një kontratë të re dhe po diskuton për një transferim tek Juventus, kundërshtarët e tyre në mbrëmjen e djeshme.
Lazio nuk dëshiron të shesë Balde për kampionët e Serie A, duke i lejuar Spurs, West Ham dhe Monakos së Francës të avancojnë në negociatat përtalentin e tyre i cilika dhe 12 muaj në marrëveshjen e tij të tanishme. Balde shënoi 18 gola dhe dhuroi gjashtë asiste në 34 paraqitje sezonin e kaluar.