Menjëherë pasi u mësuan emrat e klubeve për fazën e grupeve në sezonin 2017/18 për Ligën e Kampionëve, u bën edhe parallogaritjet e para.

Favorit për të fituar garën më të madhe për klube janë Real Madridi dhe Barcelona, por për të arritur deri në këtë pikë duhet të kalojnë grupet.

Me këtë rast janë bërë edhe parallogaritjet e para.

Grupi i mundshëm i Real Madridit:

I vështirë: PSG, Liverpool dhe RB Leipzig

I lehtë: Porto, Basel dhe Qarabag

Grupi i mundshëm i Barcelonës:

I vështirë: Bayern Munich, Napoli dhe RB Leipzig

I lehtë: Spartak Moska, Baseli dhe Qarabag.