Një aeroplan bëri ulje emergjente në një plazh të mbushur me pushues në afërsi të kryeqytetit portugez Lisbonisë, ku ka mbytur një burrë 50 vjeçar dhe një vajzë tetëvjeçare.

Qindra pushues ishin në plazhin në Caparica, 32 kilometra në jug të Lisbonës kur disa persona u futën në det për t’iu shmangur aeroplanit.

Aeroplani që ishte vetëm për dy persona duket se ishe në vështirësi dhe u përplasë, ndërsa te pushuesit u përhap panik në plazh, thanë dëshmitarët.

Vajza e vdekur ishte me prindërit e saj, të cilët ishin i shpëtuan fatkeqësisë ndërsa shkeli mashkullin në të 50-tat gjersa merrte rreze diell.

Theksojmë se piloti dhe bashkëpiloti i aeroplanit janë arrestuar nga policia portugeze.