Osvaldo Rios Alonso është një aktor nga Puerto Riko që është i njohur për një mori serialesh, por në viset shqiptare njihet për rolin e tij tek Kasandra.

Ai ishte shumë i dashur për publikut shqiptar në roli kryesor të Ignacios Luis David Contreras në serialin e xhiruar në vitin 1992, shkruan portali arbresh.info.

Rios është tani 56 vjeçar dhe ka ndryshuar goxha nga ai personi që ne mbanim mend. Është martuar katër herë dhe ka tre fëmijë.