Sot është konfirmuar numri i skuadrave angleze në Ligën e Kampionëve.

Liverpool bëhet ekipi i pestë i Premierligës që e siguron plasmanin në fazën e grupeve.

Bashkë me “The Reds”, në Champions janë edhe Chelsea, Tottenham, Manchester City dhe Manchester United.

Kjo e fundit e ka siguruar plasmanin falë triumfit në Ligën e Evropës.

Premierliga është liga me më së shumti skuadra në Ligën e Kampionëve këtë edicion.