6 persona mbetën të vrarë dhe rreth 200 të tjerë u plagosën, si pasojë e dy sulmeve me bombë, në lindje të Turqisë. Atentatët e ndarë nga njëri-tjetri, ndodhën në qytetet Elazig dhe Van. Shpërthimi në qytetin Elzaig ndodhi pranë një komisariati duke vrarë 3 oficerë policie, dhe plagosur qindra të tjerë.

Më herët, një tjetër sulm me bombë shkaktoi 3 të vdekur dhe mbi 70 të plagosur, në qytetin Van, pranë kufirit me Iranin.

Bombardimi në Van është kapur në video nga të ftuarit në një ceremoni dasme, pranë stacionit të policisë.
Ndiqe videon e me poashtme.