Një nga problemet më të sikletshme është aroma aspak e mirë e gojës. Kjo lidhet drejtpërdrejt me shëndetin e dobët, higjinenën orale apo shëndetin e dhëmbëve.

Por mos u shqetësoni nëse keni provuar me ilaçe të ndryshme për të larguar erën e keqe dhe nuk ia keni dalë. Mjekësia popullore ju vjën në ndihmë për të zgjidhur këtë problem. Me anë të kësaj recete, do të largoni barkteret e grumbulluara në gojën tuaj.

Përbërësit:
1 gotë ujë i nxehtë
½ lugë çaji kanellë
1 lugë çaji mjaltë ose sodë buke
2 limonë

Përgatitja dhe përdorimi:
Hidhni kanellën dhe mjaltin në një shishe të pastër. Shtoni më pas lëngun e limonit, një gotë ujë të nxehtë dhe mbylleni shishen me kapak. Tundeni mirë derisa të bëhet një përzierje homogjene.
Përdoreni këtë solucion një ose dy herë në ditë në mënyrë që goja juaj të mbajë aromë të këndshme gjatë gjithë ditës.