Xavi Henrnandez ka dhënë një intervistë për të përditshmen spanjolle Marca.

Ish-mesfushori i Barcelonës ka folur rreth situatës aktuale të Barcelonës dhe dominimit në dy vjetët e fundit të Real Madridit.

Xavi ka lavdëruar menaxhmentin e klubit madridlen për transferimet e bërë me vend, e cila i ka sjell edhe lojë më të mirë.

“Ata kanë nënshkruar me futbollistë shumë të mirë, në ditët e sotme ata dominojnë në të gjitha aspektet: kundërsulm, sulm pozicional, janë futbollistë të shpejtë, ndërprerjen aksionet e kundërshtarëve, në mbrojtje janë të fortë, janë një kombinim shumë e mirë i bërë prej Zidanes”, tha ndër të tjerash Zidane.

Ai më tutje ka deklaruar se Lionel Messi është në gjendje ta luajë rolin e Xavit, Iniestas dhe Busquets, por pa lënë anash edhe vet Messin.