Përfaqësuesit e Vetëvendosjes dhe LDK-së u deklaruan se nuk do ta votojnë Kadri Veselin për kryetar të parlamentit.

Ata po ashtu akuzuan presidentin Thaçi se është vënë në shërbim të koalicionit PAN.

Madje nënkryetari i Vetëvendosjes, Glauk Konjufca ka paralajmëruar bllokim të procesit të votimit të Kryetarit të Kuvendit, në rast se PDK-AAK-NIMSA vendosin për kandidat Kadri Veselin.

Nga ana e tyre përfaqësues të LDK-së po e konsiderojnë ftesën për seancën e parë të legjilaturës së gjashtë si shumë të vonuar.