A e dini se uthulla e mollës është ndihmesë për këmbët?

Ënjtja është problem që mund të shkaktohet nga faktorë të ndryshëm, qoftë nga sëmundjet apo lëndimet. Ajo shkakton dhimbje të forta dhe inflamacion në zonat e prekura dhe mund të jetë shumë  rrezikshme nëse infektimi nuk trajtohet me kohë.

Uthulla e mollës përmban veti anti-inflamatore të cilat ndihmojnë në zvogëlimin e dhimbjeve dhe inflamacionin. Ajo është e pasur me shumë veti ushqyese të cilat janë thelbësore për të pastruar dhimbjet dhe ënjtjet.

Në një enë të mbushur me ujë të ngrohtë shtoni disa lugë uthull të mollës dhe miksoni mirë këta përbërës. Në ujë vendoseni një peshqir të pastër dhe shtrydheni mirë, pastaj  masazhoni zonën për 5 ose 10 minuta. Përsëriteni të njëjtën gjë dy herë në ditë.

Nëse nuk e preferoni këtë recetë, mbushni një gotë me ujë të ngrohtë  dhe vendoseni 1 lugë nga uthulla e mollës dhe një lugë mjaltë