Seri tërmetesh që dridhen për javë rajonin e Ohrit dhe epiqendra është pak kilometra nga i vetmi vullkan aktiv në Ballkan në Kosel, nga tërmete janë hapur disa vrima të reja, përcjell TetovaSot.

Vrimat e reja janë të dukshme ku shihen në vendin ku për shekuj me radhë  ka pasur vullkan.  Siç mësohet janë paraqitur 6 vrima të reja, ku 4 prej tyre kanë qenë më të vjetra. Sot gjatë vizitës së disa personave në Kosel thuhet se ndihet era e përforëcuar e squfurit.

Në vendin e ngjarjes shihet edhe disa kafshë të ngrordhura.

Ndryshe sot një tjetër tërmet, këtë herë me intensitet më të lartë prej 5.2 ballë të shkallës Rihter ka goditur para pak minutash rajonin e Ohrit. Tërmeti u ndje edhe në Shkup dhe zonat përreth. Epiqendra e tij u regjistrua në afërsi të fshatit Kosel me një thellësi prej 2 km. Në rajoni i Ohrit, në dy javët e fundit janë regjistruar më shumë se  800 tërmete./TetovaSot/