Nëse keni ankth ose jeni të stresuar para ndonjë ngjarjeje të rëndësishme, rënia në gjumë dhe qëndrimi në gjumë mund të jetë një problem i madh.

Provojeni këtë për t’i qetësuar nervat dhe të bëni pak pushim.

Quhet metoda “4-7-8”. Kjo është ajo çfarë duhet të bëni:

1. Merrni frymë qetë përmes hundës për katër sekonda.

2. Mbajeni frymën për 7 sekonda.

3. Nxirreni frymën ngadalë nga goja për 8 sekonda.

Është me të vërtetë shumë e thjeshtë. Mund të tingëllojë e çuditshme, por me të vërtetë funksionon, transmeton Gazeta Express.

Për efekt më të mirë, mund ta përdorni “ilaçin e gjumit”:

Për të relaksuar mendjen dhe trupin para gjumit, përzieni së bashku:

–         ¼ lugë gjelle mjaltë

–         1/8 lugë gjelle kripë deti

–         1 lugë gjelle vaj ulliri

Mund ta hani këtë përzierje ashtu siç është ose mund ta shtoni atë në një gotë me ujë të ngrohtë – efekti do të ishte i njëjtë.