Dy njerëz humbën jetën dhe 55 të tjerë u plagosën pas një shpërthimi të fuqishëm në një restorant kinez në qytetin e Hangzhoi.

Sipas autoriteteve shpërthimi ka ndodhur për shkak të disa cilindrave me gaz.

Të lënduarit u dërguan në spital, ku 12 prej tyre janë në gjendje të rëndë për jetën.

Dritaret kanë shpërthyer aq shumë sa pjesët u shpërndanë në distancë të largët nga lokali. Nga shpërthimi u prek edhe një autobus aty pranë me njerëz.