Piloti i një aeroplani zbulues amerikan EP-3, ka shmangur një përplasje të mundshme me një aeroplan luftarak kinez mbi Gadishullin Korean, tha zëdhënësi i Pentagonit, Jeff Davis.

Sipas tij, dy aeroplanë luftarakë kinezë zbuluar avionin amerikan të dielën në hapësirën ajrore ndërkombëtare, ndërmjet Detit të Kinës Lindore dhe Detit të Verdhë, raporton AP.

Global