Nurgul Yesilcay është një aktore turke e teatrit dhe ekranit. Ajo ka lindur më 26 mars të vitit 1976 në qytetin Afyonkarahisar të Turqisë.

41-vjeçarja ka diplomuar në Akademinë e Artit Dramatik në Universitetin Shtetëror të Anadollit në Eskisehir.

Ajo çmohet edhe për bukurinë e saj

Global

Gjatë karrierës ka luajtur disa role të rëndësishme në teatër, në mesin e tyre, rolin e Ofelias në “Hamleti”, pastaj rolin e Blanche DuBois në shfaqjen “A Streetcar Named Desire”.

Aktorja e bukur ka luajtur edhe në një numër të madh filmash, prej të cilëve, “The Edge of Heaven” e ka fituar çmimin për skenarin më të mirë në Kanë në vitin 2007.

T mobile In article [4]

Nurgul Yesilcay është aktore teatri, filmi dhe serialesh

Pas suksesit në Kanë, ajo mori oferta të shumta nga studiot franceze për të luajtur në filma atje, mirëpo për shkak se e kishte djalin e vogël, vendosi të qëndronte në Turqi.

Njëherësh, Yesilcay ka luajtur në seriale të shumta televizive që janë transmetuar edhe te ne. Një ndër rolet që e ka bërë të famshme te publiku shqiptar, ishte roli i ‘Gylserenit’ në “Fate të kryqëzuara” (“Paramparca”).

Veç aftësive të saja si aktore, Nurgul veçohet edhe për dukjen e saj.