Sevilla thuhet se  është vetëm disa orë larg nga transferimi i sulmuesit të Sampdorias, Luis Muriel, për një nënshkrim të tyre rekord për 20 milionë euro.

Sipas gazetës spanjolle Marca, është arritur një marrëveshje për Muriel që të bashkohet me Sevillën pas disa javësh negociata për kolumbianin.

Gazeta shpjegon se Sampdoria nuk do të hiqte kurrë dorë nga vlerësimi i tyre prej 20 milionë euro, ndërsa Evertoni dhe West Ham Unitedi ishin gjithashtu në lojë.

26-vjeçari, i cili shënoi 13 gola në 33 paraqitje për italianët sezonin e kaluar, pranoi vetëm të premten se do të donte të luante në La Liga.

Ai pritet të mbërrijë në Sevilla shumë shpejt për t’iu nënshtruar testeve mjekësore dhe të formalizojë transferimin e tij, ndonëse detajet e kontratës së tij nuk janë zbuluar.