Rrufetë duket se kanë kthyer natën në ditë në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar pasi stuhi të fuqishme goditën pjesën më të madhe të Britanisë së Madhe duke shkaktuar përmbytje dhe ndërprerje të energjisë elektrike.

Ekipet e shpëtimit u dërguan në jug lindje të Anglisë pasi rrëketë e rënda shkaktuan daljen nga shtrati të lumenjve.

Ndërkohë në Kent , shërbimet e emergjencës kaluan orë të tëra duke nxjerrë ujin qe kishte depërtuar në shtëpitë e banorëve.

Por imazhet e mahnitshme të rrufeve që kanë “bombarduar” qiellin mes motit të trazuar duket se kanë pushtuar rrjetet sociale.
Një çift rreth të 70-ve u evakuua me helikopter pasi kishte mbetur i bllokuar në shtëpinë e tyre.

Ndërkohë, mediat britanike kanë paralajmëruar se ditën e sotme pothuajse në të gjithë Anglinë dhe Uellsin pritet rrebesh, shi i madh dhe breshër