Wayne Rooney duket se do të rikthehet të vazhdojë karrierën aty ku e nisi, te Everton.

Pas 13 vitesh te Manchester United, sulmuesi i kombëtares angleze ka gjetur gjithmonë e më pak hapësira në formacionin e Mourinhos, ndaj është duke përgatitur largimin.

Aktivizimi i paktë mund t’i kushtojë mungesën e tij në botërorin e ardhshëm, ndërsa Everton është gati t’i ofrojë një fanellë titullari, për të zëvendësuar belgun Lukaku, i cili duket se do të rikthehet të Chelsea.

Rooney është nëj futbollist i rritur te Everton, duke u aktivizuar nga nga 1996 deri në 2002 me ekipet e moshave dhe debutoi në moshën 17 vjeçare me ekipin e parë, duke u aktivizuar për dy vite sezone dhe shënoi 15 gola.