Nga Dr. Sc. Lumni Ademi, Cyrih, Zvicer

Uroj qe njerzit e BDI-se te fillojne te skuqen dhe reformohen, ndryshe u mbetet vetem te kapen per dore se bashku me pasuesit e tyre homoseksual dhe te hudhen ne ndonje lume, liqen apo dete Jo-Shqiptare, mbase edhe pa keta ambientin tone e kemi, per fat te keq, te felliqur shume.

U percoll me shume zhurme nenshkrimi i platformes shqiptare, here ne Shkup e here ne Tirane, pastaj gjate bisedave per formimin e qeverise „reformuese“ ajo u reduktua duke mos u mare parasysh te gjitha pikat e saja, edhe pse si e tille as qe ishte komplete. Tani, gjate qeverisjes „reformuese“ po flasim vetem per avancim dhe jo zyrtarizim te plote te gjuhes shqipe, si dhe ky avancim, siq duket, per çudi po shtyhet pas zgjedhjeve lokale, duke pritur nje vleresim te nje komisioni te Venedikut dhe vetem Zoti e din se kur do te jete ne rend dite. Por cili do te jete veprimi i partive politike shqiptare, nese ligji per avancim do te shtyhej pas zgjedhjeve lokale?

BDI-ja nuk do te mund te leviz gje. E zhytur thelle ne krim dhe korupcion, i kapur nga pushteti i kaluar dhe i tashem, pergjegjes per shkatrim ekonomik te rajoneve shqiptare, emigrim te nje pjese te konsiderueshme te popullates shqiptare, neperkembje te dinjitetit te ish ushtareve te UÇK-se dhe devijim total te percaktimeve te saja programore, si nje disk i prishur manjetofoni, pa fije turpi, duke shkaktuar neveri te theksuar, do te vazhdoj akoma te flase per Euro-integrimet dhe duke mos qene akoma e ngopur me kete perbuzje permante ndaj vleres shqiptare, vendos ta ndote ambientin shqiptar me përkushtimin e saj për sjelljen e një ligji për legalizimin e martesave homoseksuale. Uroj qe njerzit e BDI-se te fillojne te skuqen dhe reformohen, ndryshe u mbetet vetem te kapen per dore se bashku me pasuesit e tyre homoseksual dhe te hudhen ne ndonje lume, liqen apo dete Jo-Shqiptare, mbase edhe pa keta ambientin tone e kemi, per fat te keq, te felliqur shume.

LR-PDSH-ja me udheheqesin e saj here karizmatik e here i ngutshem me ca vendime te rendesishme, mendoi se permes RDK-se dhe Unitetit, do te arije ta forcoj pozicionin politik te partise se tij, nderkoh qe haroi se personat udheheqes te koalicionit ishin pjelle e BDI-se djallezore. Tani me qe duket se eshte edhe vete i bindur, lideri i saj ka plotesisht te drejte kur thote se do ta leshoj qeverine, nese ligji per avancim te gjuhes shqipe nuk behet para zgjedhjeve lokale, ndryshje te qendruarit e metejme ne qeveri do te jete „vetevrasje politike“ per partine e tij. Deshiroj te besoj se kesaj radhe do te jete me i kujdesshme per potezat politike gjegjesisht ta kape kthesen ne momentet e fundit.

PDSH-ja edhe pse ne fillet e saja te themelimit percolli sinjale te fuqishme te nje politike kombetare shqiptare, ajo vazhdon akoma, per fat te keq, te jete rrote rezerve per çdo pushtet politik maqedon, politike e cila e ka demtuar skajshmerisht dhe zhdukja e saj nga skena politike eshte proces i pakthyeshem. Bazuar ne rolin e saj here pozite dhe here opozite, nuk eshte veshtire te parashikohet, se ne rast te shtyerjes se ligjit te gjuhes pas zgjedhjeve lokale, me çka edhe do te pesonte largimi i arsyeshem i LR-PDSH, se hapi i ardhshem i zoteri Zaevit do te jete, jo ta luse, por ta urdheroj PDSH-ne te hyje ne qeverine „reformatore“, ndryshe prokurorja speciale, do t’ua prishte rehatine, me çka edhe rezulton se reformimi i saj si parti do te jete i pamundur deri ne zhdukjen e saj te plote.

BESA edhe pse ndonjehere mund te reflektoj mungese te lidershipit, si dhe e ballafaquar me akuza nga me te ultat, ajo vazhdon te jete shume parimore dhe e palekundur ne qendrimet e saj politike per interesin kombetar shqiptar, gje qe e bene partine shume te besueshme dhe te rritet fuqishem ne terenin politik shqiptar, veçanerisht duke mos u tundosur edhe nga oferta per hyrje ne qeverine „reformatore“ te Zaevit. Tani qe Zoran Zaev deshmoi, se nuk dallon aspak nga paraardhersi i tij Nikola Gruevski, duke e thyer premtimin e tij ne procesimin e rasteve si Monstra, Kumanovo, Sopoti etj, ne zgjedhjet lokale do ta kete shume veshtire t’i genjej edhe njehere shqiptaret dhe ne kete drejtim eshte per t’u deshiruar qe BESA dhe LR-PDSH-ja te kordinojne keto vota te shumta shqiptare te Zaevit ne drejtim te shqiptarise. Vota shqiptare nuk do te duhej te shkonte serish huq.

Per fund, me mbetet vetem te deshiroj qe te vije koha ku do te mund te flasim vetem per suksese ekonomike, mirqenie sociale, por gjithmon me nje plan kombetar me pika te qarta te padiskutueshme dhe kjo eshte e mundur vetem me njerez te politikes, qofshin ato ne BESA, LR-PDSH, PDSH dhe BDI, te cilet jane rritur dhe edukuar nga nena te ndershme dhe baballare qe kane percjelle vleren shqiptare te ata.