Të paktën 16 persona janë konfirmuar të vdekur deri më tani si pasojë e reshjeve të dendura të shiut që shkaktuan përmbytje të shumta dhe rrëshqitje dherash në Japoni, raporton Reuters.

Ekipet e kërkimit dhe të shpëtimit shfrytëzuan një pushim të reshjeve në kushtet ekstreme të motit për të rimarrë viktimat dhe shpëtimin e të mbijetuarve. Megjithatë, gjatë përmbylljes së ditës së shtunë priten përmbytje të mëtejshme.

Më shumë se 60 cm (24 inç) shi ra në Prefekturën e Fukuokës në vetëm 24 orë të shtunën, sipas agjencisë së motit të Japonisë. Më shumë se 15 cm shi pritet të bien të dielën në pjesën veriore të Kyushu të dielën.

Rryma ka shkatërruar lagje të tëra në qytetin e Asakura ku sasi të mëdha të baltës dhe mbeturinave e bëjnë më të vështirë punën e ekipeve të shpëtimit.