Organizatorët e festivalit më të madh muzikor, atij të Bråvallës në Suedi, kanë vendosur të heqin dorë nga ngjarja e vitit 2018, pasi festivali i këtij viti u shkatërrua nga dhuna seksuale.

Policia deklaron se është duke hetuar mbi dhjetëra raporte për përdhunim, raporton “RT”.

Policia suedeze ka konfirmuar se po heton katër përdhunime dhe rreth 22 akuza për ngacmime seksuale të raportuara gjatë festivalit tre-ditor, i cili përfundoi më 1 korrik pranë qytetit jugor suedez të Norrkoping.

Një  adoleshente thuhet se u sulmua seksualisht në festival gjatë një koncerti të muzikantit vendas Håkan Hellström, shkruan syri.net. Policia njoftoi të shtunën se është duke hetuar gjithashtu raporte të shumta ngacmimesh seksuale.

Ndërsa lajmi i incidentit pushtoi titujt e gazetave ndërkombëtare, kompania përgjegjëse për festivali lëshoi ??një deklaratë, duke denoncuar dhunën dhe duke njoftuar se ngjarja për vitin e ardhshëm u anulua

“fFjalët nuk mund të përshkruajnë se sa  të trishtuar jemi në lidhje me këtë, dhe me shumë seriozitet pendohemi dhe dënojmë këto akte.  Ne nuk e pranojmë dhunën seksuale në festivalin tonë”, thuhet në deklaratën e tyre