Kombinimi i lëngut të freskët të panxharit, mollës dhe karotave është konsideruar si lëngu i jetës që në kohët e lashta në Kinë për shkak të vlerave të shumta ushqyese që mbart.

“Healthy Natural World”  ka listuar përfitimet që merrni nëse e pini çdo mëngjes këtë lëng të freskët:

– Parandalon zhvillimin e qelizave kancerogjene

– Lufton radikalet e lira në trup

– Parandalon sëmundjet e mëlçisë, pankreasit, veshkave

-Trajton ulçerën e stomakut

-Nxit sistemin imunitar

-Përmirëson shikimin, eleminon sytë e kuq nga lodhja

-Përmirëson shëndetin e lëkurës

-Kuron infeksionet e fytit

-Eleminon toksinat dhe mbeturinat nga zorrët

-Përshpejton metabolizmin dhe ju ndihmon të bini në peshë

-Është e këshillueshme për anemikët

-Përmirëson kujtesën

-Ju ndihmon të flini

-Ul tensionin e lartë të gjakut Qetëson dhimbjet menstruale.