Aktorja Pamela Anderson ka lindur më 1 korrik të viti 1967 në Ladysmith, British Columbia. Pasi kaloi fëmijërinë e saj në Kanada në Vankuver, ajo shkoi si një njeri i ri në Shtetet e Bashkuara për të kultivuar ëndrrën për t’u bërë një aktore e famshme falë serialit televiziv Baywatch, por më vonë u bë e famshëm për dashurinë e trazuar në jetën e saj.

Tri herë e martuara, u shfaqur në disa çështje të Playboy. Ajo mori pjesë në programin televiziv amerikan Dancing with Stars në 2010. Ajo u shfaq në disa shfaqje të World Wrestling Entertainment.

Në 1996 fiton një Award Razzie si aktorja më e keqe për Barb Wire.

Në shtator 2007 ajo ka humbur 250.000 $ kumar

Aktorja ka thënë në një intervistë se prishja me burrin e saj e dytë u bë për shkak të filmit “Borat”, ku ai ka luajtur vetë.

Ajo hynë në botën e televizionit, pasi u zbulua nga disa prodhues kur ajo ishte përshtatur në ekranin e madh të stadiumit gjatë një lojë futbolli.

Në klasifikimin e bërë në 2009 nga 50 njerëz më seksi të viteve ’90, u rendit e dyta.

Ajo ka shtetësi të dyfishtë, të dy kanadezë që Shtetet e Bashkuara.

Origjina finlandeze dhe ruse.

Ajo është vegjetarian dhe po lufton për të drejtat e kafshëve.