Telefonat Nokia kanë rilindur nën start-up’in finlandez Global HMD. Këto pajisje mobile me emrin e Nokia’s u sollën përsëri në qendër të vëmendjes me lansimin e Nokia 3, 5 dhe 6 – telefonat që u dizajnuar për përdoruesit që kërkuan për ofertat e cilësisë në buxhet minimal dhe në mes të segmentit.

Tani, duket se kompania është e gatshme që të futet në liga më të mëdha edhe një herë me prezantimin e telefonit të saj të ri, Nokia 8. Detajet kanë filluar të shfaqen tashmë.

I famshmi Evan Blass (@ evleaks), në një artikull përVentureBeat ka sjellë imazhe, specifika dhe detaje të tjera përpara shpalljes zyrtare të Nokia-s më 31 korrik.

Sa i përket pamjes, Nokia 8 është i ngjashëm me 3, 5 dhe 6 pasi që kompania synon të mbajë gjuhën e tyre të dizajnit të qëndrueshme.

Nokia bazohet në sistemin Android Nougat 7.1.1, që pritet të përdoret kur pajisja të lansohet zyrtarisht.

T mobile In article [4]

Sipas rrjedhjes online, ekrani është një 5.3 inç në Quad HD dhe telefoni do të mundësohet nga procesori Snapdragon 835.

Detaje të tjera të brendshme përfshijnë kapacitetin 4 ose 6GB RAM dhe një kamerë të dyfishtë kryesore  që mban optikën e Carl Zeiss, e cila mund të jetë në rangun 13MP, sa i përket rezolucionit.

Telefoni pritet të kushtojë rreth £ 521 ($ 678) dhe do të jetë në dispozicion në një zgjedhje prej katër ngjyrave – blu, çelik, ari / argjend dhe ari / bakër.

Global