Moti në Maqedoni do të jetë me diell dhe me vranësira të vogla mesatare, pasdite në pjesët perëndimore do të ketë reshje të shkurtra lokale të shiut dhe bubullima të rralla. Do të fryjë erë e dobët nga drejtimi i ndryshueshëm. UV-indeksi do të ketë vlerën 8.

Temperatura do të lëvizë prej 26 deri 34 gradë.

Në Shkup do të mbajë mot me diell dhe me vranësira të vogla mesatare. Do të fryjë erë e dobët nga drejtimi i ndryshueshëm. Temperatura do të arrijë deri 33 gradë.

Më pas vazhdon periudha e motit stabil me ngritje të çdoditshme të temperaturave ditore, të cilat deri të martën në pjesën më të madhe të vendit do të tejkalojnë 35 gradë, ndërkaq vende-vende do të arrijë edhe 40 gradë. UV indeksi në ditët në vijim do të ketë vlera shumë të larta.