Moti në Maqedoni do të jetë me diell dhe i nxehtë me erë të dobët veriore. Temperatura e mëngjesit do të lëvizë prej 11 deri në 18, ndërsa e ditës prej 31 deri në 36 gradë Celsius. Indeksi UV do ta ketë vlerën 9.

Në Shkup do të mbajë mot i ngjashëm, me diell me erë të dobët nga drejtimi verior. Temperatura e mëngjesit do të ulet deri në 14, ndërsa e ditës do të arrijë deri në 35 gradë Celsius.

Pason periudhë e motit kryesisht me diell dhe e nxehtë. Në orës e pasdites në pjesët malore do të ketë kushte për shi të shkurtër dhe vetëtima të rralla. Temperatura e ditës do të jetë në rritje graduale.