Nga Dashmi Ademi

Apeloj tek disa vendas qe njeherit e pergjithmon ta largojn nga vetje fjalen(Shpehjen) Ausllandera kundrejt vllezerve tane qe jetojn, e punojn ne mergim sepse ata nuk jan ” Ausllandera” ata jan mergimtar, ata jan qe jan larguar mijera kilometra larg familjes tyre vetem e vetem per kujdesin tan, ata jan qe neve na mirmbajne me veshmbathje e me buke sepse po te mos jene mergimtaret tan neve sot jo se vetem do ishim lakuriq pa roba por ne do vdisnim edhe per nje cope buke, sot ne keto dite te veshtira jete qe e perjetojm ne ketu ne vendlindje me nga 300 euro rog neve nuk na afrohen as qent e rugeve por neve na ofrohen keta mergimtaret tan duke na qajtur hallin se a kemi per te ngren apo per te pir e kurse ne kete te mire ua kthejm me kete fjal te keqe, kjo shprehje jo njerzore lere se eshte e turpshme por me kete neve tregojm veten tone se jemi bukeshkelur e jo mirnjohes ndaj vllezerve tane, ne qofte nuk i falemenderojm ata per kete kujdes te pakten mos ta shprehim kete fjal Ausllandera se sot cdo fshat, cdo shtepi dhe cdo familja ka nganje bire, bashkeshort apo baba ne mergim

Te dashur mergimtar nga respekti dhe mirnjohja qe kam ndaj jush per kujdesin e madh qe tregoni ndaj neve un ju uroj nga zemra mirseardhje ne folen tuaj me te shenjt pran familjareve tuaj me te shejnt dhe cdoher do te jeni te mirseardhur sepse ju vini ne token tuaj ju vini ketu ku kete ardhje tuaj e prisni 11 muaj, mos e leni pa u cmall me te afermit tuaj shkaku i disa njeresve jo mirnjohes