Në Moskë nga sot fillon festivali Evropa Plus me performanca “live” ku është pritur të performojnë katër këngëtare shqiptare.

Megjithatë, në mesin e këngëtareve performuese që është pritur të performojnë ishte edhe Era Istrefi, por në momentin e fundit ajo e ka anuluar këtë performancë.

Kështu mësojnë burimet e Telegrafit, të cilat precizojnë se Era nuk ka udhëtuar fare për në Rusi pas rekomandimeve të institucioneve të sigurisë.

Performanca e Erës të këngëve në gjuhën shqipe dhe udhëtimi e prezantimi si shtetase e Kosovës ka nxitur kërcënime ndaj këngëtares, e cila nuk ka udhëtuar fare për shkaqe sigurie pas rekomandimeve të institucioneve të sigurisë.

Tashmë në Moskë gjenden Bebe Rexha dhe Dua Lipa, teksa pritet që të performojë edhe Arilena Ara, gjithnjë nëse ajo ia del që pa problem të arrijë në shtetin rus.

Era Istrefi është duke punuar në projektin e ri të saj i cili lansohet më 25 gusht në bashkëpunim me superyllin e hip hopit, French Montana.