Një rrebesh i rrallë dëbore ka rënë në kryeqytetin kilian, Santiago dhe ka shkaktuar ndërprerje të energjisë elektrike, duke lënë mijëra banorë të dridhen në errësirë.

BBC shkruan se rreth 250 mijë person u prekën nga ndërprerja e energjisë, kryesisht si shkak i rrëzimit të pemëve me dëborë mbi telat e energjisë.

Një person që po përpiqej të pastronte akullin, ka humbur jetën dhe dy persona të tjerë mbetën të plagosur.

Meteorologët thonë se ishte dëbora më e rëndë në Santiago që nga viti 2007. Dëbora erdhi pasi rajoni po përjetonte një mot të parakohshëm jashtëzakonisht të ftohtë.

Përveç energji elektrike, moti i keq ka shkaktuar edhe probleme të shumta në trafik.
Parashikuesit e motit thonë se sasi më e lehtë dëbore pritet të bjerë.