Disa nga personazhet e njohur shqiptar janë shprehur rreth jetës së tyre private,e sidomos për momentin kur kanë humbur virgjërinë.

Këngëtarja Fjolla Morina në një rrëfim rreth jetës së saj ka treguar se ishte 17 vjeç kur u martua dhe marrëdhënien e saj të parë seksuale e ka patur me bashkëshortin.

Këngëtarja Enca Haxhia është thumbuar shpeshherë për temën e virgjërisë, por është munduar ta shmange apo kalojë me shaka. Megjithatë, para disa kohësh ajo ka deklaruar se virgjërinë e ka humbur në moshën 20-vjeçare.

Gjatë një interviste në vitin 2013,  këngëtarja Gjyste Vulaj ka folur për marrëdhënien me bashkëshortin, Sokolin, me të cilin ka humbur dhe virgjërinë, pas martesës në moshën 16 vjeç.

Reperi Stresi ne klasë të gjashtë, pa masa mbrojtëse. Kështu ka deklaruar këngëtari në një intervistë të para disa kohëve.

Silvana Baltadori, personazh i njohur i paneleve në emisione të shumta, ka deklaruar gjatë emisionit “Top Show Magazine” se për herë të parë ka kryer marrëdhënie seksuale me bashkëshortin në moshën 21 vjeçare.

Ndërsa këngëtarja Xhensila Myrtezaj nuk e ka thënë konkretisht moshën, por ka thënë se për herë të parë ka kryer marrëdhënie me  aktorin e humorit Bes Kallakun, aktorin me të cilin ajo është në një marrëdhënie prej kohësh.